Novinky‎ > ‎novinky 2016‎ > ‎

Evropa Cup 2016

přidáno: 6. 2. 2017 2:22, autor: Richard Kafka   [ aktualizováno 28. 8. 2017 2:26 ]
Velké Dářko, 11.-13.11.2016

Evropa se vrátila domů. I touto lassieovskou větou lze označit místo letošního EvropaCupu - Velké Dářko. Pro tuto lodní třídu je Dářko domovskou vodou a srdcovou záležitostí. Jubilejní desátý ročník na moři Vysočiny tohoto putovního listopadového závodu po českých a slovenských vodách, jezerech a rybnících si nemohl přát lepší a hlavně charakterističtější počasí. Po celou dobu regaty 11.-13.11.2016 nestoupla teplota celsiova do kladných hodnot. Naopak pořadatelé přijali všechny se vřelou pohostinností, tudíž z toho mrazu a vřelosti vyšla příjemná letní teplota.
Už na příjezdových silnicích byly umístěny osvětlené billboardy s logem EvropaCupu a průjezd světelnou bránou do zasněženého Yachtklubu na Velké Dářku naznačoval všem přijet vším, že nás čeká něco grandiózního.
O úspěchu pátečního zahajovacího večírku svědčí fakt, že se většina láhví proměnila v průběhu večera z plných na prázdné. Sobotní ráno bylo nejprve věnováno proceduře přihlášek. Při nich musel každý účastník orazítkovat svou přihlášku vlastnoručně vyrobeným razítkem z hlíznaté rostliny z čeledi lilkovitých, kterou brambora bezesporu je a potvrdit tak, že je pojištěn dle směrnic ČSJ na minimální částku 9.000.000 Kč. Za nejkrásnější výtvor umístěný na nápis locus sigilli byl posléze odměněn Suki za krásné Éčko v kolečku.
Hlavní inspirací pro letošní ročník se stal Leoš Mareš. Jeho dřívější záliba v kožichy se stala hlavním motivem letošního EvropaCupu. Výsledkem hromadného vykradení šatníků našich prarodičů či dalších praznámých bylo, že při slavnostním nástupu byli k vidění králíci, ovce, fretky, vačice, lišky, norci, kuny, činčily, svišti, nutrie, ale i nejrůznější uměliny kožichů. Pro nástup v -5ºC ideální oděv.
Po poledni proběhla i jachtařská část za mimořádné vysoké účasti cca 40 Evrop na vodě. 
Tři kratší rozjížďky kolem imaginárních bójek určily pořadí letošního desátého EvropaCupu. A pak rychle převléknout a do vyhřáté klubovny. Za vypočítavě zdařilý oceňuji nápad pořadatelů, nachystat večerní pohoštění formou soutěží. Nikdy bych nevěřil, s jakou rychlostí se dají nastrouhat brambory na bramboráky, nakrájet jablka na štrůdl a našlehat šlehačka pro cca 150 lidí. To byl fofr. A se zápalem v očích se těchto kuchařských dovedností účastnili i ti, kteří jsou jinak těmito činnostmi neposkvrnění. Že Chlupe? Po jídle všichni dostali místní vyhlášený drink Dářkovák a společně byli účastníky mimořádně vtipné Tomboly, kde například cena „pomejdanová souprava“ obsahovala kýbl, hadr, šumák vyprošťovák, toaletní papír a těhotenský test. Večer vyvrcholil půlnoční módní kožichovou promenádou na osvětleném mole nad malebným Dářkem.
 V neděli se pak už jen rozsekal led v
 zamrzlých lodích, účastníci si vzájemně popřáli pěkné Vánoce a sešli se na slavnostním ukončení závodů. Tradiční listopadovou koupel určenou pro vítěze tentokrát vyzkoušel Zdenál, který si při výběhu z Dářka vyzkoušel i epizodní roli ledoborce. Dářko nám totiž přes noc zamrznulo. 
Všem pořadatelům Dářko teamu v čele s rozvětvenou Kafkovic rodinou patří nevyslovitelné Díky, stejně jako všem účastníkům. Desátý ročník EvropaCupu byl opět výjimečný a s hrdostí může tento jedinečný
 putovní závod předat štafetu dalšímu místu se svým geniem loci, kterým by měl být Velký rybník, dnes znám po romantickém básníkovi jako Máchovo jezero.

Zdeněk Chlup

Kompletní výsledky: http://www.sailing.cz/zavody.php?ctl=162008&sezona=2016&lod_t=13&nazev_lt=Evropa

Video:

Fotogalerie: